Twoja kariera
Jesteśmy tu po to, by uwolnić Twój potencjał oraz pomóc Ci rozwinąć Twoje kompetencje zawodowe.
Twoja kariera
Jesteśmy tu po to, by uwolnić Twój potencjał
oraz pomóc Ci rozwinąć Twoje kompetencje zawodowe.
Przeglądaj oferty pracy
Przeglądaj oferty pracy Klientów Oben & Company według branży, lokalizacji, rodzaju umowy, wymiaru pracy, trybu pracy, wynagrodzenia oraz języka.
Zostaw swoje CV
Dodaj swoje CV do naszej bazy kandydatów.
Gdy tylko otrzymamy zapytanie ofertowe pasujące do Twoich kompetencji, nawiążemy z Tobą kontakt.
Portal pracy Oben Jobs
Przeglądaj różnorodne oferty pracy według branży, lokalizacji, rodzaju umowy, wymiaru pracy, trybu pracy, wynagrodzenia oraz języka. Odwiedź ObenJobs.com
Promuj anonimowe CV
Dodaj swoje CV do naszej bazy kandydatów i uzupełnij swój biogram. Twoje CV zostanie w naszej bazie, z kolei Twój anonimowy biogram (bez ujawniania danych) zostanie promowany.
Praca stała
Wybierając tego rodzaju formę pracy, otrzymujesz możliwość stałego zatrudnienia w oparciu o umowę, którą podpisujesz bezpośrednio z pracodawcą. Ten rodzaj zatrudnienia może być podejmowany na czas określony lub nieokreślony w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu.
Praca tymczasowa
Wybierz możliwość podjęcia pracy tymczasowej, jeśli cenisz sobie elastyczny oraz otwarty na nowe wyzwania tryb życia. Zatrudnij się u nas i pracuj przy realizacji projektów w innej, należącej do naszych klientów firmie. Rozwiń swoje umiejętności, pozostając elastycznym.
Praca tymczasowa z opcją stałego zatrudnienia
Zatrudnij się u nas i pracuj dla firmy, z którą pragniesz związać swoją przyszłość. Na podstawie Twoich umiejętności, przygotujemy dla Ciebie możliwie najciekawszą ścieżkę kariery. Po ukończeniu okresu próbnego, zarówno Ty, jak również nasz klient staniecie przed wyborem dalszej, stałej współpracy.
Formy zatrudnienia
Umowa
o pracę
Przeczytaj, jakie są rodzaje umów o pracę, kiedy można je zawierać i na jaki okres. Zobacz, na co zwrócić uwagę zawierając umowę o pracę oraz jakie są obowiązki w zakresie bhp i dodatkowe wymogi informacyjne przy zatrudnianiu pracownika.
- Jak przygotować zatrudnienie pracownika?
- Kto może podpisać umowę o pracę?
- Jak długi może być okres próbny?
- Ile może trwać umowa na czas określony?
- Umowa o pracę na czas nieokreślony
- Jak przygotować umowę o pracę?
- Jak poinformować o warunkach zatrudnienia?
- Badania lekarskie
- Szkolenia BHP i ocena ryzyka
- Obowiązki pracownika w zakresie BHP
Jak przygotować zatrudnienie pracownika?
Etat oznacza podpisanie jednej z trzech umów:
- umowy na okres próbny
- umowy na czas określony
- umowy na czas nieokreślony
Umowa na okres próbny i na czas określony to inaczej umowy terminowe.
Ważne! W zależności od tego jaką umowę wybierzesz, inne będą zasady jej rozwiązania, w szczególności w zakresie okresów wypowiedzenia.
Pracownik na etacie zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia.
Jeżeli chcesz zatrudnić pracownika na etat, musisz przede wszystkim wiedzieć:
- jaki rodzaj umowy o pracę proponujesz pracownikowi?
- jaki jest koszt zatrudnienia na podstawie umowy o pracę?
- jaki zakres danych kandydata i pracownika możesz przetwarzać?
- jakie są obowiązki informacyjne w stosunku do pracownika?
- jakie masz obowiązki dotyczące szkolenia z zakresu bhp i badań lekarskich?
- jakie są obowiązki pracodawcy wobec urzędu skarbowego?
- jakie są obowiązki pracodawcy wobec ZUS?
Etap procesu zatrudnienia | Obowiązek pracodawcy |
rekrutacja | przetwarzanie danych kandydata obowiązki informacyjne związane z przetwarzaniem danych |
wybór jednego kandydata | wstępne badania medyczne |
zatrudnienie pracownika | podpisanie umowy o pracę obowiązki z zakresu bhp (szkolenie) dodatkowe obowiązki informacyjne w stosunku do pracownika zgłoszenie do ZUS |
Kto może podpisać umowę o pracę?
Pracodawcą – stroną umowy o pracę – może być osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, ale też osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, albo jednostka organizacyjna (na przykład spółka jawna, spółka z o.o.).
Jeżeli zatrudniasz pracownika nie musisz tego zgłaszać inspekcji pracy. Wyjątkiem jest obowiązek zgłoszenia zawarcia umowy o pracę na czas określony ze wskazaniem przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
Przeczytaj, jak zgłosić zawarcie umowy o pracę na czas określony
Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat.
Osoby młodsze, które mają ukończone 15 lat, mogą być zatrudniane na szczególnych zasadach i warunkach, w celu przygotowania zawodowego albo do lekkich prac.
Jeżeli chcesz zatrudnić w swojej firmie młodocianego, żeby przygotować go do wykonywania zawodu, musisz to zgłosić do właściwego urzędu miasta lub gminy.
Jeżeli prowadzisz działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową, to możesz zlecić wykonanie pracy lub innych zajęć zarobkowych dziecku przed ukończeniem 16. roku życia.
Nie ma górnej granicy wieku dla zatrudnienia pracownika. Pracownikiem może być na przykład osoba pobierająca emeryturę.
Przeczytaj:
- kiedy można zatrudnić osobę, która nie ma 18 lat?
- jak zawiadomić urząd o zawarciu umowy z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego?
Jak długi może być okres próbny?
Pracodawcy zawierają umowy na okres próbny, żeby sprawdzić kwalifikacje pracownika i ocenić, czy warto go zatrudnić do wykonywania określonej pracy na dłużej, na umowę na czas określony lub nieokreślony.
Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta tylko na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Wyjątkowo umowę na okres próbny możesz zawrzeć ponownie z tą samą osobą w dwóch sytuacjach:
- tylko raz, ponownie do tego samego rodzaju pracy, jeżeli upłyną co najmniej 3 lata od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.
Przykład Pan Roman wykonywał pracę na podstawie umowy na okres próbny (1.02-30.04.2019) oraz umowy na czas określony (1.05-31.12.2019) na stanowisku kasjera/sprzedawcy w sklepie. Pan Roman może zostać zatrudniony ponownie w tej samej firmie na stanowisku kasjera/sprzedawcy na okres próbny dopiero od 01.01.2023, ponieważ wtedy miną 3 lata od zakończenia jego ostatniej umowy o pracę czyli – w tym przypadku – umowy na czas określony. |
- jeżeli ma być zatrudniona do wykonywania innego rodzaju pracy.
Przykład Pan Roman wykonywał pracę na podstawie umowy na okres próbny (1.02-30.04.2019) oraz umowy na czas określony (1.05-31.12.2019) na stanowisku kasjera/sprzedawcy w sklepie. 1 01.2020 pracodawca zawarł z panem Romanem kolejną umowę na okres próbny, na stanowisku magazyniera. |
Ważne! W zależności od tego na jak długo zawierasz umowę na okres próbny, różne są okresy wypowiedzenia takiej umowy. Sprawdź, czym się różnią okresy wypowiedzenia. Długość umowy decyduje o długości okresu wypowiedzenia.
Ile może trwać umowa na czas określony?
Jeżeli chcesz zatrudnić pracownika na określony czas, masz do wyboru dwie możliwości:
- Możesz nie podawać przyczyny jej zawarcia i wtedy, z tym samym pracownikiem, możesz zawrzeć nie więcej niż 3 umowy na czas określony, a łączny okres zatrudnienia nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Do czasu trwania bądź liczby umów na czas określony nie wlicza się okresu zatrudnienia w ramach umowy o pracę na okres próbny.
Ważne! Jeżeli strony uzgodniły w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższy okres wykonywania pracy na podstawie tej umowy, np. podpisały aneks, to uważa się to za kolejną umowę o pracę na czas określony, zawartą od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić rozwiązanie tej umowy.
- Możesz zawrzeć umowę na czas określony na okres dłuższy niż 33 miesiące albo zawrzeć więcej niż 3 takie umowy z tym samym pracownikiem, o ile masz ku temu powody, zgodne z określonymi w Kodeksie pracy, czyli:
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji, na przykład w sytuacjach definiowanych w Kodeksie spółek handlowych)
- jeżeli wskażesz obiektywne przyczyny leżące po twojej jako pracodawcy po stronie, na przykład z powodu realizacji dodatkowego, tymczasowego projektu.
Kodeks pracy nie definiuje pojęcia prace dorywcze bądź sezonowe. Oceniając czy ten wyjątek ma zastosowanie trzeba wspomagać się powszechnym znaczeniem tych zwrotów w języku polskim. „Dorywczy”, czyli wykonywany od czasu do czasu lub gdy zachodzi taka potrzeba. „Sezonowy”, czyli właściwy jakiemuś sezonowi (w szczególności związany z porami roku). |
Uwaga! W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony z jednej z wyżej wskazanych przyczyn należy w umowie wpisać cel jej zwarcia lub okoliczności tego przypadku. To oznacza, że w umowie musisz zamieścić informacje o obiektywnych przyczynach, które uzasadniają zawarcie takiej umowy.
Zawarcie umowy na czas określony ze wskazaniem przyczyn leżących po stronie pracodawcy (np. realizacja projektu) wiąże się z określonymi obowiązkami pracodawcy w stosunku do Państwowej Inspekcji Pracy. Przede wszystkim musisz zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu takiej umowy o pracę w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia. W zawiadomieniu trzeba wskazać, które uzasadniają zawarcie takiej umowy.
Przeczytaj jak zgłosić zawarcie umowy o pracę na czas określony.
Pamiętaj! Jeśli nie prześlesz informacji do urzędu o zawarciu umowy o pracę na czas określony w terminie 5 dni od jej zawarcia, może ci grozić kara grzywny od 1000 do 30 000 zł.
Kiedy umowa na czas określony przekształca się w umowę na czas nieokreślony
Jeżeli w umowie o pracę na czas określony nie wskazano przyczyn jej zawarcia, a okres jej obowiązywania jest dłuższy niż okres 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, to przyjmuje się, iż pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony:
- od dnia następującego po upływie okresu 33 miesięcy
- od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony
Przykład 1 Firma sprzątająca zawarła z panem Janem 3 umowy na czas określony, każda na okres 10 miesięcy (łącznie 30 miesięcy). Firma planuje zawrzeć czwartą umowę na czas określony na 3 miesiące. Chociaż czas trwania umów nie przekroczy okresu 33 miesięcy, to zawarcie 4 umowy oznacza, że pan Jan zostanie zatrudniony na umowę na czas nieokreślony. |
Przykład 2 Pani Katarzyna zawarła pierwszą umowę na czas określony na 24 miesiące. Umowa zakończyła się 31 stycznia 2022 roku. Następnie zawarła drugą umowę na okres 24 miesięcy, która ma się zakończyć 31 stycznia 2024 roku. Dopuszczalny okres 33 miesięcy zatrudnienia na czas określony upłynie 31 października 2022 roku. Tym samym od 1 listopada 2022 roku. pani Katarzyna będzie zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. |
Jeżeli strony w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony uzgodniły dłuższy okres wykonywania pracy na podstawie tej umowy i np. podpisały aneks, to uważa się to za zawarcie nowej umowy o pracę na czas określony, zawartej od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić rozwiązanie poprzedniej umowy.
Przykład Pan Marek zawarł 3 umowy o pracę na czas określony z tym samym pracodawcą, każdą na 8 miesięcy. Ostatnia umowa miała trwać do 30 września 2020 r. 10 sierpnia 2020 r. pan Marek podpisał z pracodawcą aneks, w którym uzgodnili wydłużenie ostatniej umowy do 31 grudnia 2020 r. Takie wydłużenie czasu trwania umowy będzie potraktowane jako zawarcie 1 października 2020 r. czwartej umowa na czas określony. Tym samym od tego dnia umowa o pracę Pana Marka będzie uznana za umowę o pracę na czas nieokreślony. |
Umowa o pracę na czas nieokreślony
Nie ma szczególnych regulacji dotyczących czasu, na jaki możesz zawrzeć tego rodzaju umowę. Jak sama nazwa wskazuje, nie musisz go w ogóle wskazywać. Strony mogą ją rozwiązać za wypowiedzeniem albo bez zachowania okresu wypowiedzenie w określonych w przepisach sytuacjach.
Przeczytaj, jakie są zasady rozwiązywania umów o pracę.
Jak przygotować umowę o pracę?
Szczegółowe postanowienia umowy o pracę w dużym stopniu zależą od specyfiki danej pracy, na przykład czy jest to praca biurowa, praca przedstawiciela handlowego czy praca na budowie. Jednak niezależnie od tej specyfiki, umowę o pracę musisz zawsze sporządzić na piśmie, w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz umowy zachowujesz dla siebie i wkładasz do części „B” akt osobowych pracownika, drugi dajesz pracownikowi.
Przeczytaj, jak prowadzić dokumentację pracowniczą.
Umowa musi być podpisana przez ciebie i pracownika przed dopuszczeniem do pracy i musi określać przynajmniej:
- rodzaj pracy (na przykład ślusarz, pracownik działu administracji, kierowca, dyrektor ds. finansowych); doprecyzowanie zadań i obowiązków pracownika w zakresie rodzaju pracy określonego w umowie może nastąpić w przygotowanym dla pracownika lub danego stanowiska zakresie czynności – tak zwanym zakresie obowiązków
- miejsce wykonywania pracy: ze względu na różnorodność sektorów czy specyfikę zadań powierzanych pracownikom, można wskazać:
- adres siedziby pracodawcy lub zakładu pracy
- określony obszar geograficzny, na przykład „województwo mazowieckie” w przypadku przedstawicieli handlowych, którzy stale realizują zadania na tym obszarze
- wynagrodzenie za pracę
- wymiar czasu pracy, na przykład „cały etat”
- termin rozpoczęcia pracy, na przykład „1 lutego 2019 r.”
Przeczytaj, jakie są składniki wynagrodzenia na umowie o pracę.
Ważne! Dzień wskazany jako termin rozpoczęcia pracy oznacza dzień nawiązania stosunku pracy. Jeżeli nie wpiszesz tego dnia, to data podpisania umowy będzie datą nawiązania stosunku pracy.
Przykład Pan Jan podpisał umowę 10 stycznia 2021 roku z datą rozpoczęcia pracy określoną w dniu 1 lutego 2021 roku. Stosunek pracy rozpocznie się 1 lutego 2021 roku. |
Zobacz przykładowy wzór umowy o pracę.
Jak poinformować o warunkach zatrudnienia?
Nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, musisz poinformować pracownika, na piśmie, o podstawowych warunkach zatrudnienia. Zakres informacji zależy od tego czy zatrudniasz mniej niż 50 pracowników, czy 50 lub więcej, czyli czy masz regulamin pracy, czy go nie masz.
Informacja powinna dotyczyć:
- obowiązującej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy
- częstotliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę
- urlopu wypoczynkowego
- długości okresu wypowiedzenia umowy
- układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, o ile taki układ obowiązuje.
W informacji możesz wskazać odpowiednie przepisy prawa pracy.
Jeżeli nie masz ustalonego regulaminu pracy, czyli zatrudniasz mniej niż 50 pracowników, to dodatkowo poinformuj pracowników o miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia, porze nocnej obowiązującej w twojej firmie oraz o przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
W przypadku pracodawców, którzy zatrudniają 50 osób i więcej, informacje te wynikają z regulaminu pracy, dlatego każdy pracownik podejmując pracę potwierdza na piśmie, że zapoznał się z regulaminem pracy.
Powinieneś też przygotować i przekazać pracownikom do wiadomości tekst przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu lub zapewnić pracownikom dostęp do tych przepisów w przyjęty u ciebie sposób, na przykład jako wyciąg z przepisów Kodeksu pracy.
Sprawdź, jakie informacje trzeba przekazać pracownikowi w informacji o warunkach zatrudnienia.
mniej niż 50 pracowników | 50 pracowników i więcej | |
Dobowa i tygodniowa norma czasu pracy np. „8-godzinna dobowa norma czasu pracy i 40-godzinna przeciętnie tygodniowa norma czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym” | Tak | Tak |
Częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę np. „wynagrodzenie za pracę wypłacane jest raz w miesiącu” | Tak | Tak |
Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego np. „pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze: 26 dni” | Tak | Tak |
Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę np. „okres wypowiedzenia wynosi: 3 miesiące” | Tak | Tak |
Układ zbiorowy pracy, którym pracownik jest objęty np. „Nie jest Pani objęta układem zbiorowym pracy” | Tak | Tak |
Pora nocna np. „Pora nocna obowiązuje pomiędzy godz. 22:00 a 06:00” | Tak | Nie. Uregulowane w regulaminie pracy |
Miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia np. „Wynagrodzenie jest wypłacane na podane przez pracownika konto do dnia 28 każdego dnia miesiąca. Jeżeli dzień wypłaty jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie za pracę wypłaca się w dniu poprzednim.” | Tak | Nie. Uregulowane w regulaminie pracy |
Przyjęty sposób potwierdzania przybycia i obecności w pracy np. „Pracownik potwierdza przybycie własnoręcznym podpisem na liście obecności” | Tak | Nie. Uregulowane w regulaminie pracy |
Przyjęty sposób usprawiedliwiania nieobecności w pracy np. „Pracownik powiadamia pracodawcę w ciągu 2 dni o przyczynie nieobecności. Dokumenty usprawiedliwiające nieobecność jest obowiązany przekazać do działu kadr w ciągu 7 dni od rozpoczęcia nieobecności” | Tak | Nie. Uregulowane w regulaminie pracy |
Ważne! Przed dopuszczeniem pracownika do pracy i faktycznym podjęciem przez niego pracy musisz uzyskać:
- pisemne potwierdzenie, że pracownik zapoznał się z:
- treścią regulaminu pracy, a jeżeli go nie masz, bo jesteś małym pracodawcą, to z obwieszczeniem w sprawie czasu pracy
- z przepisami i zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy
- potwierdzenie, że pracownik został poinformowany o:
- warunkach zatrudnienia oraz o zmianie warunków zatrudnienia
- celu, zakresie oraz sposobie zastosowania monitoringu, o ile jest stosowany
- ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
Te potwierdzenia przechowujesz w aktach osobowych pracownika – w części „B”.
Badania lekarskie
Badania wstępne, okresowe i kontrolne
Nie możesz dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Pracownik ma obowiązek poddać się badaniom lekarskim. Odmowa wykonania polecenia pracodawcy w tym zakresie jest traktowana jak naruszenie wykonania polecenia dotyczącego pracy i może być podstawą do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Pamiętaj! W trakcie trwania stosunku pracy, pracownik musi poddawać się okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim (po co najmniej 30 dniach nieobecności w związku z chorobą). Jeśli pracownik ze swojej winy nie poddał się badaniu lekarskiemu i nie wydano mu orzeczenia, to za czas niewykonywania pracy z tego powodu nie otrzyma wynagrodzenia.
Badania wstępne, a następnie okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane przez placówkę medyczną (służba medycyny pracy) na podstawie pisemnej umowy zawartej przez pracodawcę.
Badania lekarskie pracownik wykonuje na koszt pracodawcy i, w miarę możliwości, w godzinach pracy.
Skierowanie na badanie
W związku z:
- przyjęciem pracownika do pracy
- przeniesieniem młodocianego pracownika na inne stanowisko pracy
- przeniesieniem innego pracownika na stanowisko pracy na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe,
wydajesz trzy egzemplarze skierowania na badania – jedno dla placówki medycznej, drugie dla przyszłego pracownika, a trzecie umieszczasz w aktach osobowych.
Skierowanie powinno:
- określać rodzaj badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane
- określać stanowisko pracy, na którym ta osoba ma być zatrudniona; możesz wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom twojego zakładu
- zawierać opis warunków pracy. W opisie należy umieścić informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy. Ponadto trzeba podać ich wielkości narażenia oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Zobacz wzór skierowania na badania lekarskie.
Nie musisz kierować na badania lekarskie pracownika, którego:
- przyjmujesz ponownie do pracy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy
- przyjmujesz do pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli pracownik posiada aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i stwierdzisz, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.
Ważne! Nie możesz skorzystać z orzeczenia lekarskiego wydanego w związku z zatrudnieniem u innego pracodawcy, jeżeli przyjmujesz pracownika do pracy do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Orzeczenie lekarskie
Badanie wstępne kończy się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym, że w warunkach pracy, opisanych w skierowaniu na badania lekarskie:
- brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo
- istnieją przeciwwskazania do pracy na określonym stanowisku.
Lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne wydaje dwa orzeczenia – osobie badanej oraz pracodawcy. Swój egzemplarz orzeczenia pracodawca umieszcza w aktach osobowych pracownika.
Badania sanitarno-epidemiologiczne
Osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby (na przykład praca w gastronomii czy jako hostessa reklamująca produkty spożywcze), muszą obowiązkowo przejść badania sanitarno-epidemiologiczne. Na te badania kierujesz je ty jako pracodawca albo zlecający wykonanie prac i ty ponosisz ich koszty.
Badania laboratoryjne u osób podlegających obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym przeprowadzają akredytowane laboratoria:
- Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub Wojskowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria, na podstawie umów zawieranych z tymi organami
- jednostek właściwych w zakresie chorób płuc i gruźlicy – w przypadku badań w kierunku gruźlicy, na podstawie umów zawieranych z właściwymi miejscowo organami.
Wyniki badań przekazywane są w formie orzeczenia lekarskiego osobie badanej i tobie jako pracodawcy (albo zlecającemu wykonanie prac). Orzeczenie stwierdza o:
- zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby
- czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
Osoby posiadające czasowe lub trwałe przeciwwskazania do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, nie mogą wykonywać tych prac. Ty jako pracodawca lub zlecający wykonanie pracz masz obowiązek – z zachowaniem poufności – niezwłocznie odsunąć pracownika lub wykonującego prace od wykonywania tych prac.
Szkolenia BHP i ocena ryzyka
Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Należą do nich między innymi.:
- zaznajamianie pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac
- wydawanie szczegółowych instrukcji i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy
- dostarczenie pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej oraz informowanie o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Przeczytaj, jakie są obowiązki pracodawcy z zakresu BHP.
W przypadku przyjmowania nowego pracownika do pracy masz obowiązek:
- zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie BHP przed dopuszczeniem go do pracy. Odbycie szkolenia ogólnego oraz na stanowisku pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika.
- zapoznać pracownika z oceną ryzyka zawodowego oraz zasadami ochrony przed zagrożeniami.
Przeczytaj więcej o ocenie ryzyka zawodowego.
Ważne! Potwierdzenie poinformowania pracownika o ryzyku zawodowym powinno zostać włożone do części „B” akt osobowych.
Szkolenia odbywają się na koszt pracodawcy w godzinach pracy pracownika i obejmują:
- szkolenie wstępne ogólne, zwane „instruktażem ogólnym” – powinno zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy, nazywane „instruktażem stanowiskowym” – powinno zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Jeśli pracownik jest zatrudniony na więcej niż jednym stanowisku pracy to należy go przeszkolić w zakresie każdego ze stanowisk pracy.
Ważne! Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u ciebie bezpośrednio przed nawiązaniem kolejnej umowy o pracę.
W sytuacjach poważnego naruszenia przepisów lub zasad BHP pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę zarówno za wypowiedzeniem, jak i bez wypowiedzenia. Kwalifikuje wówczas naruszenie pracownika jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Pamiętaj! Brak wdrożenia odpowiednich zasad BHP w firmie może prowadzić do odpowiedzialności wykroczeniowej od 1 000 zł do 30 000 zł kary grzywny. Karę tę poniesie ten kto będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jeśli jako pracodawca zaniedbasz obowiązki związane BHP, musisz liczyć się też z możliwością rozwiązania z tego powodu przez pracownika jego umowy w trybie natychmiastowym (bez wypowiedzenia).
Przeczytaj:
- kiedy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia
- jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie BHP .
Obowiązki pracownika w zakresie BHP
Podstawowe obowiązki pracownika z zakresu BHP to między innymi:
- przestrzeganie zasad BHP
- znajomość przepisów i zasad BHP
- branie udziału w szkoleniach i instruktażach BHP
- wykonywanie pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP
- stosowanie się do poleceń i wskazówek przełożonych z zakresu BHP
- dbanie o należyty stan maszyn i sprzętu oraz porządku i ładu w miejscu pracy.
Jeśli pracownik nie przestrzega zasad i przepisów BHP pracodawca może pociągnąć go do odpowiedzialności porządkowej za którą pracownikowi grożą kara upomnienia lub kara nagany. Pracodawca może również zastosować wobec pracownika karę pieniężną.
Podstawa prawna
- Art. 25, 26, 29, 26, 229, 2373 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Umowa
o pracę tymczasową
Agencja pracy tymczasowej może zatrudnić pracownika tymczasowego i skierować go do pracy, do pracodawcy użytkownika. Sprawdź, kto może wykonywać pracę tymczasową i na jakich warunkach oraz jakie są obowiązki agencji oraz pracodawcy użytkownika.
- Podstawa prawna i kluczowe pojęcia
- Prawa i obowiązki agencji
- Obowiązki pracodawcy użytkownika
- Wspólne obowiązki agencji i pracodawcy użytkownika
- Jak długo można korzystać z pracownika tymczasowego?
- Jakie prace można powierzyć pracownikowi tymczasowemu?
- Jaką umowę zawrzeć z pracownikiem tymczasowym?
- Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego
- Zakończenie wykonywania pracy tymczasowej
- Sankcje za naruszanie przepisów
Podstawa prawna i kluczowe pojęcia
Zasady zatrudnienia pracowników tymczasowych na terytorium Polski przez pracodawcę będącego agencją pracy tymczasowej oraz zasady kierowania tych pracowników do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika regulują przepisy Ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Ustawa określa, jakie obowiązki w związku z powierzaniem pracy tymczasowej spoczywają na agencji pracy tymczasowej, a jakie – na pracodawcy użytkowniku. W zakresie nieuregulowanym tą ustawą stosuje się przepisy Kodeksu pracy i innych przepisów prawa pracy odnoszących się do pracodawcy i pracownika.
Ważne! Obowiązek stosowania polskich przepisów prawa pracy nie obejmuje Ustawy z dnia z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w której uregulowano – między innymi – zasady dotyczące prowadzenia zwolnień grupowych w razie ogłoszenia upadłości czy likwidacji oraz inne.
Agencja pracy tymczasowej – podmiot zatrudniający pracownika tymczasowego na podstawie umowy o pracę tymczasową, mający status pracodawcy tego pracownika, który następnie kieruje go do wykonywania pracy u pracodawcy użytkownika. Przepisy dopuszczają powierzanie pracy tymczasowej także na podstawie cywilnoprawnej umowy- zlecenia. Pracodawca użytkownik – podmiot, do którego został skierowany pracownik tymczasowy przez agencję pracy tymczasowej, który wyznacza temu pracownikowi zadania i kontroluje ich wykonanie. Pracownik tymczasowy – osoba zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy cywilnoprawnej, wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Pracownikiem tymczasowym nie może być pracownik pracodawcy użytkownika zatrudniony u niego na podstawie stosunku pracy. |
Prawa i obowiązki agencji
Jeśli działasz jako agencja pracy tymczasowej, to masz obowiązek:
- przekazać pracownikowi tymczasowemu w formie papierowej lub elektronicznej informacje umożliwiające mu bezpośredni kontakt z przedstawicielami agencji pracy tymczasowej (adresu, numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej, a także dni i przedziału godzinowego, kiedy możliwy jest taki kontakt), nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę lub zaistnienia jakiejkolwiek zmiany w tym zakresie
- przekazać pracownikowi tymczasowemu w formie pisemnej uzgodnień, które agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik mają obowiązek ustalić pisemnie
- poinformować pracownika tymczasowego w formie pisemnej o obligatoryjnych obowiązkach pracodawcy użytkownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
- prawidłowo naliczać i terminowo wypłacać wynagrodzenia należne pracownikowi tymczasowemu
- zawrzeć z pracownikiem tymczasowym odpowiedni rodzaj umowy (umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną)
- ustalać i przestrzegać określonego limitu wykonywania pracy tymczasowej przez tego samego pracownika na rzecz jednego pracodawcy użytkownika
- naprawiać szkody wyrządzone pracodawcy użytkownikowi przez pracownika tymczasowego przy wykonywaniu pracy tymczasowej – na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy
- wykonywać względem pracownika tymczasowego te obowiązki pracodawcy, które nie obciążają obligatoryjnie pracodawcy użytkownika i nie wynikają z procesu organizacji pracy, a ponadto nie zostały przejęte przez pracodawcę użytkownika na podstawie umowy z agencją pracy tymczasowej (na przykład obowiązki dotyczące bhp w zakresie nieprzyjętym przez pracodawcę użytkownika)
- prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, w tym akta osobowe, za wyjątkiem ewidencji czasu pracy
- wydawać pracownikowi tymczasowemu odpowiednie dokumenty związane z zakończeniem umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
Jeśli działasz jako agencja pracy tymczasowej, to masz prawo:
- dochodzić od pracownika tymczasowego zwrotu równowartości odszkodowania, które zostało wypłacone pracodawcy użytkownikowi za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu pracy tymczasowej
- dochodzić od pracodawcy użytkownika zwrotu równowartości odszkodowania, które zostało wypłacone pracownikowi tymczasowemu w związku z naruszeniem przez pracodawcę użytkownika zasady niedyskryminacji i równego traktowania pracowników w zatrudnieniu
- żądać od pracowników tymczasowych dokumentów dotyczących zatrudnienia u danego pracodawcy użytkownika z okresu 36 miesięcy poprzedzających planowany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej.
Obowiązki pracodawcy użytkownika
Pracodawca użytkownik wykonuje obowiązki i korzysta z praw przysługujących pracodawcy, w zakresie niezbędnym do organizowania pracy z udziałem pracownika tymczasowego.
Pracodawca użytkownik wobec pracownika tymczasowego ma obowiązek:
- zapoznać go z zakresem jego obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku oraz jego podstawowymi uprawnieniami
- zapewnić mu bezpieczne i higieniczne warunki pracy poprzez dostarczenie odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej, zapewnienie napojów i posiłków profilaktycznych, przeprowadzenie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego oraz informowanie pracownika tymczasowego o tym ryzyku
- prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego
- udzielić mu urlopu wypoczynkowego w terminie uzgodnionym z agencją pracy tymczasowej lub pracownikiem tymczasowym (w zależności od okresu wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego na rzecz danego pracodawcy użytkownika)
- udostępnić mu pomieszczenia socjalne (na przykład stołówki, szatnie) na takich samych warunkach jak własnym pracownikom
- informować go o wolnych stanowiskach pracy, na których zamierza zatrudnić pracowników
- przestrzegać zasady równego traktowania i niedyskryminacji pracownika tymczasowego w zatrudnieniu i w zakresie szkoleń, przy czym w przypadku szkoleń podnoszących kwalifikacje zasada ta nie dotyczy pracownika tymczasowego wykonującego na rzecz pracodawcy użytkownika pracę do 6 tygodni.
Ważne! Pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy. Pracownikowi tymczasowemu, wobec którego pracodawca użytkownik naruszył zasadę równego traktowania, przysługuje prawo dochodzenia od agencji pracy tymczasowej odszkodowania w wysokości określonej w przepisach Kodeksu pracy. Agencja pracy tymczasowej ma prawo dochodzenia od pracodawcy użytkownika zwrotu równowartości odszkodowania, które zostało wypłacone pracownikowi tymczasowemu.
Pracodawca użytkownik ma obowiązek poinformować agencję pracy tymczasowej:
- w formie pisemnej o należnym wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, oraz o wewnętrznych przepisach dotyczących wynagradzania obowiązujących u tego pracodawcy użytkownika, a na wniosek agencji pracy tymczasowej przedstawić do wglądu treść tych regulacji
- w formie pisemnej o każdorazowej zmianie wewnętrznych regulacji dotyczących zasad wynagradzania, w okresie wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, a na wniosek agencji pracy tymczasowej przedstawić do wglądu treść zmienionych regulacji
- w formie pisemnej o warunkach wykonywania pracy tymczasowej w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy
- w formie pisemnej o braku ustawowych okoliczności leżących po jego stronie, uniemożliwiających rozpoczęcie wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, czyli że nie korzysta z pracy pracownika tymczasowego w miejsce innego pracownika pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, jeżeli taka praca miałaby być wykonywana w jakiejkolwiek jednostce organizacyjnej pracodawcy użytkownika położonej w gminie, na terenie której znajduje się lub znajdowała się jednostka organizacyjna, w której był zatrudniony zwolniony pracownik
- w formie pisemnej o przewidywanym terminie zakończenia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, jeżeli zamierza zrezygnować z tego pracownika przed upływem okresu wykonywania pracy tymczasowej
- o terminie i okolicznościach zaprzestania wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego (informacja musi być przekazana niezwłocznie) w razie faktycznego zaprzestania wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego
- o rodzaju przewinienia, którego dopuścił się pracownik tymczasowy, i karze porządkowej, jaka powinna być zastosowana przez agencję pracy tymczasowej.
Poza powyższymi obowiązkami względem pracownika tymczasowego lub agencji pracy tymczasowej jako pracodawca użytkownik masz obowiązek:
- ustalić organizację i porządek w procesie pracy
- przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy
- prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego
- prowadzić ewidencję osób wykonujących pracę tymczasową, zawierającą informacje o dacie rozpoczęcia i zakończenia wykonywania takiej pracy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy oraz przechowywania tej dokumentacji przez okres 36 miesięcy od zakończenia jej wykonywania. Ewidencję prowadzi się i przechowuje w postaci papierowej lub elektronicznej, odrębnie dla każdej osoby
- informować reprezentatywne organizacje związkowe o zamiarze powierzenia wykonywania pracy tymczasowej pracownikowi agencji pracy tymczasowej lub podjęcia działania mającego na celu uzgodnienie zamiaru jej powierzenia, jeżeli praca tymczasowa ma być wykonywana przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Pracodawca użytkownik ma obowiązek przekazać organizacjom związkowym informacje dotyczące rodzaju pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, wymagań kwalifikacyjnych, koniecznych do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, przewidywanym okresie wykonywania pracy tymczasowej, wymiarze czasu pracy pracownika tymczasowego, miejscu wykonywania pracy tymczasowej. Pracodawca użytkownik i reprezentatywne organizacje związkowe mogą ustalić szerszy zakres informacji, które mają być przekazane tym organizacjom związkowym.
Wspólne obowiązki agencji i pracodawcy użytkownika
Agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik są zobowiązani do wspólnego uzgodnienia w formie pisemnej:
- rodzaju pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu
- kwalifikacji pracownika tymczasowego, które są niezbędne do wykonywania pracy tymczasowej
- przewidywanego okresu wykonywania pracy tymczasowej
- wymiaru czasu pracy pracownika tymczasowego
- miejsca wykonywania pracy tymczasowej
- zakresu informacji dotyczących przebiegu pracy tymczasowej, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia należnego pracownikowi tymczasowemu oraz sposobu ich przekazywania agencji pracy tymczasowej
- zakresu przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązków pracodawcy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy innych niż te, które spoczywają na pracodawcy użytkowniku obligatoryjnie i dotyczą dostarczenia pracownikowi tymczasowemu odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, zapewnienia napojów i posiłków profilaktycznych, przeprowadzenia szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustalania okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy, przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego oraz informowania o tym ryzyku – te obowiązki spoczywają na pracodawcy użytkowniku
- zakresu przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązku pracodawcy dotyczącego wypłacania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
O wszystkich powyższych uzgodnieniach i o obowiązkach pracodawcy użytkownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy obejmujących: dostarczanie odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej, zapewniania napojów i posiłków profilaktycznych, przeprowadzanie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustalanie okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy, przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego oraz informowanie o tym ryzyku, agencja pracy tymczasowej zawiadamia na piśmie osobę, której ma być powierzone wykonywanie pracy tymczasowej, przed zawarciem z nią umowy o pracę.
Jak długo można korzystać z pracownika tymczasowego?
Okres wykonywania pracy tymczasowej przez tego samego pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika jest limitowany i nie może przekroczyć łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.
Oznacza to, że agencja pracy tymczasowej może skierować pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy, a pracodawca użytkownik może korzystać z pracy tego samego pracownika tymczasowego przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Po okresie wykonywania pracy tymczasowej taki pracownik tymczasowy może być skierowany przez agencję pracy tymczasowej oraz przyjęty przez tego samego pracodawcę użytkownika do wykonywania pracy tymczasowej na jego rzecz nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy.
Powyższe limity czasowe obowiązuje również wtedy, gdy:
- ten sam pracownik tymczasowy jest kierowany do jednego pracodawcy użytkownika, ale każdorazowo przez inną agencję pracy tymczasowej
- ten sam pracownik tymczasowy jest kierowany do jednego pracodawcy użytkownika, ale na podstawie różnych rodzajów umów (umowy o pracę lub umowy cywilnoprawej)
- ten sam pracownik tymczasowy jest kierowany do jednego pracodawcy użytkownika, ale każdorazowo do wykonywania innego rodzaju zadań.
Pamiętaj! Agencja pracy tymczasowej ma obowiązek ustalić łączny okres pracy dotychczas wykonywanej przez osobę, której ma zamiar powierzyć pracę tymczasową, dla danego pracodawcy użytkownika, żeby nie przekroczyć dopuszczalnych limitów okresu pracy tymczasowej. Przed zawarciem umowy może żądać od tego pracownika:
- dokumentów z okresu 36 miesięcy poprzedzających planowany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej, dotyczących danego pracodawcy użytkownika (na przykład świadectwa pracy) lub
- pisemnego oświadczenia pracownika tymczasowego lub zaświadczeń obejmujących okres 36 miesięcy poprzedzających planowany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej, dotyczące danego pracodawcy użytkownika w przypadku, gdy pracownik tymczasowy wykonywał na rzecz tego pracodawcy użytkownika pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Limit wykonywania pracy tymczasowej przez tego samego pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika:
- może ulec wydłużeniu do 36 miesięcy, jeżeli pracownik tymczasowy został skierowany do wykonywania zadań należących do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego bezpośrednio przez tego pracodawcę użytkownika. Jednak ponowne wykonywanie pracy tymczasowej możliwe jest dopiero po upływie 36 miesięcy od dnia zakończenia skierowania do wykonywania pracy w oparciu o wymieniony wyżej wydłużony limit czasu pracy tymczasowej
- nie obowiązuje w przypadku przedłużenia umowy o pracę zawartej w celu wykonywania pracy tymczasowej – do dnia porodu, jeżeli miałaby się ona rozwiązać po upływie 3. miesiąca ciąży, pod warunkiem, że łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej, wynosi co najmniej 2 miesiące.
Bezpośrednio po wyczerpaniu limitu wykonywania pracy tymczasowej przez tego samego pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika lub po rozwiązaniu umowy zawartej pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym, pracodawca użytkownik może bezpośrednio zawrzeć z tym pracownikiem umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną. Ustalenie pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem:
- warunku niezatrudniania pracownika tymczasowego przez pracodawcę użytkownika po zakończeniu wykonywania pracy tymczasowej
- obowiązku zapłaty przez pracodawcę użytkownika na rzecz agencji pracy tymczasowej kary umownej w przypadku zatrudnienia takiego pracownika
są nieważne.
Jakie prace można powierzyć pracownikowi tymczasowemu?
W ramach pracy tymczasowej można powierzyć wyłącznie prace:
- o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym (na przykład: praca przy zbiorze owoców lub warzyw, praca w rolnictwie, praca przy roznoszeniu ulotek, opieka nad osobą starszą)
- których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe (na przykład w związku z czasowym zwiększeniem zapotrzebowania na pracę)
- których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika (bez względu na przyczynę nieobecności tego pracownika).
Jednak nie będziesz mógł powierzyć wykonania któregokolwiek z powyżej wskazanych rodzajów prac, jeżeli praca ta spełnia jednocześnie co najmniej jeden z poniższych warunków:
- praca jest szczególnie niebezpieczna
- praca ma być wykonywana na stanowisku pracy pracownika pracodawcy użytkownika w okresie uczestniczenia przez tego pracownika w strajku
- jest to praca tego samego rodzaju co praca wykonywana przez pracownika pracodawcy użytkownika, z którym w okresie 3 miesięcy przed terminem rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego została rozwiązana umowa o pracę z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy użytkownika, pod warunkiem, że taka praca miałaby być wykonywana u pracodawcy użytkownika w jednostce położonej w gminie, na terenie której znajduje się lub znajdowała się jednostka, w której był zatrudniony zwolniony pracownik
- praca jako pracownik ochrony, która wymaga uzbrojenia go w broń palną bojową lub przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA.
Praca szczególnie niebezpieczna – głównym źródłem regulacji tego rodzaju prac jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zgodnie z którym prace szczególnie niebezpieczne, to prace, przy których wykonywaniu występuje zwiększone zagrożenie lub prace, które są wykonywane w utrudnionych warunkach. Do powyższych prac zalicza się: roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części, prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych, prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych, prace na wysokości oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także prace, które pracodawca użytkownik uzna za szczególnie niebezpieczne – na pracodawcy użytkowniku spoczywa obowiązek ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy. |
Przeczytaj więcej o kontroli delegowania prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy.
Ważne! Praca tymczasowa określona w umowie z pracownikiem tymczasowym musi odpowiadać faktycznie wykonywanej przez niego pracy. Pracodawca użytkownik w przypadkach uzasadnionych swoimi potrzebami nie może powierzyć pracownikowi tymczasowemu innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, nawet jeśli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika tymczasowego.
Jaką umowę zawrzeć z pracownikiem tymczasowym?
Jeśli działasz jako agencja pracy tymczasowej, powinieneś zawrzeć z pracownikiem tymczasowym jedną z następujących umów przed skierowaniem go do pracy u pracodawcy użytkownika,:
- umowę o pracę na czas określony
- umowę cywilnoprawną, na przykład umowę-zlecenie, ale tylko w przypadku, kiedy jest to uzasadnione charakterem pracy i sposobem jej wykonywania.
Umowa o pracę na czas określony
Umowa o pracę pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym powinna być zawarta w formie pisemnej. W razie niezachowania tej formy agencja pracy tymczasowej musi potwierdzić pracownikowi tymczasowemu w formie pisemnej rodzaj zawartej umowy o pracę i jej warunki nie później niż w drugim dniu wykonywania pracy tymczasowej.
Umowa o pracę na czas określony zawarta pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym powinna określać:
- strony umowy
- rodzaj umowy
- datę zawarcia umowy
- dokładne wskazanie pracodawcy użytkownika
- okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika
- warunki zatrudnienia pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika, w szczególności:
- rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi
- wymiar czasu pracy
- miejsce wykonywania pracy
- wynagrodzenie za pracę oraz termin i sposób wypłacania tego wynagrodzenia przez agencję pracy tymczasowej.
Umowa o pracę może zawierać również inne dodatkowe postanowienia:
- dotyczące wcześniejszego okresu rozwiązania umowy o pracę przez każdą ze stron umowy:
- za 3-dniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni
- za 1-tygodniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie
- dotyczące szczegółowych warunków wykonywania pracy, na przykład: systemu czasu pracy obowiązujący pracownika tymczasowego czy indywidualnego rozkładu czasu pracy.
Do umów o pracę zawartych między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy dotyczących limitu liczbowego umów na czas określony (nie więcej niż 3) oraz czasu trwania zatrudnienia na podstawie umów na czas określony (nie dłużej niż 33 miesiące).
Ważne! Umowa o pracę zawarta przez pracownicę tymczasową z agencją pracy tymczasowej, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Aby tak się jednak stało, pracownica tymczasowa musi wykazać się co najmniej 2-miesięcznym okresem skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez tę agencję pracy tymczasowej na rzecz tego samego bądź różnych pracodawców użytkowników.
Do okresu 2-miesięcznego skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję zalicza się:
- okres lub okresy skierowania przypadające w okresie 36 kolejnych miesięcy poprzedzającym zawarcie umowy o pracę z pracownicą tymczasową, która ma ulec przedłużeniu do dnia porodu
- okres przypadający od dnia zawarcia umowy o pracę z pracownicą tymczasową, która ma ulec przedłużeniu do dnia porodu, do dnia, w którym pracownica tymczasowa osiągnęła łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej.
Umowa cywilnoprawna
Agencja pracy tymczasowej może zawrzeć z pracownikiem tymczasowym umowę cywilnoprawną (na przykład umowę-zlecenie) zamiast umowy o pracę na czas określony. W takim przypadku agencja pracy tymczasowej musi stosować przepisy Kodeksu cywilnego.
Powierzanie pracy tymczasowej na podstawie umowy cywilnoprawnej wymaga przestrzegania przez pracodawcę przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, dotyczących:
- zakazu powierzania określonych prac
- pisemnego uzgadniania pomiędzy agencją pracy tymczasowej i pracodawcą użytkownikiem takich kwestii jak: rodzaj pracy, wymagania kwalifikacyjne konieczne do wykonywania pracy, przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej, wymiar czasu pracy i miejsce wykonywania pracy tymczasowej przez osobę, której powierzono tę pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej
- nieważności ustalenia pomiędzy agencją pracy tymczasowej i pracodawcą użytkownikiem zakazu zatrudniania przez niego osoby, której uprzednio powierzono pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z agencją, po okresie wykonywania pracy tymczasowej
- limitów czasowych wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika
- obowiązków pracodawcy użytkownika wobec związków zawodowych oraz dotyczących informowania o wolnych stanowiskach pracy, na których zamierza zatrudniać pracowników.
Niezależnie od przepisów Kodeksu cywilnego w przypadku zawarcia z pracownikiem tymczasowym umowy cywilnoprawnej pracownikowi tymczasowemu należy zapewnić co najmniej:
- bezpieczne i higieniczne warunki pracy
- minimalną stawkę godzinową, wynikającą z przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Pamiętaj jednak, że możesz zawrzeć z pracownikiem tymczasowym umowę cywilnoprawną zamiast umowy o pracę, wyłącznie w sytuacji, gdy praca tymczasowa nie będzie wykonywana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy, który polega na osobistym wykonywaniu przez pracownika tymczasowego pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy użytkownika i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez tego pracodawcę.
Zawieranie umów cywilnoprawnych przez agencję pracy tymczasowej może podlegać ocenie sądów, a o zakwalifikowaniu danej umowy jako umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej decyduje nie jej nazwa, a faktyczny sposób jej realizacji. Zatem to, czy w danym przypadku było uzasadnione zawarcie umowy cywilnoprawnej, będzie zależeć od konkretnych okoliczności faktycznych danej sprawy.
Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego
Jeżeli jako agencja pracy tymczasowej zatrudniasz pracownika tymczasowego na podstawie umowy o pracę, to pracownikowi przysługuje płatny urlop wypoczynkowy. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownik tymczasowy zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia, tak jakby w tym czasie normalnie pracował.
Pracownikowi tymczasowemu przysługują 2 dni urlopu za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika (bez względu na liczbę pracodawców użytkowników). Przyjmuje się, że pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, gdy wykonuje swoje normalne obowiązki czy polecenia przełożonych, a także czynności w interesie pracodawcy użytkownika, nawet bez polecenia, bądź pozostaje w gotowości do ich wykonania.
Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego są uzależnione od okresu wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego na rzecz danego pracodawcy użytkownika:
- jeśli okres wykonywania pracy jest krótszy niż 6 miesięcy, agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części w okresie wykonywania pracy tymczasowej. O dokonanych ustaleniach agencja pracy tymczasowej powinna zawiadomić pracownika tymczasowego przed zawarciem z nim umowy o pracę.
- jeśli okres wykonywania pracy wynosi co najmniej 6 miesięcy, to pracodawca użytkownik musi umożliwić pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w terminie ustalonym z tym pracownikiem. W takim przypadku pracownik tymczasowy ma również prawo do urlopu na żądanie (pracownik zgłasza żądanie udzielenia mu tego urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu). Wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć 4 dni w każdym roku kalendarzowym w ramach przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Urlopu wypoczynkowego udziela się na dni, które byłyby dla pracownika tymczasowego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu.
Żeby ustalić wynagrodzenie pracownika tymczasowego za urlop wypoczynkowy trzeba:
- podzielić wynagrodzenie wypłacone pracownikowi tymczasowemu w okresie 3 miesięcy wykonywania pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę z daną agencją pracy tymczasowej, poprzedzających miesiąc kalendarzowy, w którym udzielono takiemu pracownikowi czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu, przez liczbę godzin pracy, w czasie których wykonywał pracę w okresie tych 3 miesięcy
- pomnożyć tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy przez liczbę godzin przypadających w czasie wolnym od pracy w dniach, w których pracownik tymczasowy wykonywałby pracę, gdyby nie korzystał z urlopu wypoczynkowego.
Okres 3 miesięcy obejmuje łącznie okres kolejnych 90 dni zatrudnienia na podstawie umowy lub umów o pracę z daną agencją pracy tymczasowej udzielającą urlopu wypoczynkowego, dotyczących wykonywania pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika, przypadający w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc kalendarzowy, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu.
Bieg okresu kolejnych 90 dni zatrudnienia rozpoczyna się w dniu bezpośrednio poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu. Jeżeli w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu, pracownik tymczasowy pozostawał w zatrudnieniu wyłącznie na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę obejmujących miesiąc kalendarzowy lub jego wielokrotność, okres 3 miesięcy obejmuje łącznie okres kolejnych 3 miesięcy kalendarzowych.
Zakończenie wykonywania pracy tymczasowej
Zasady związane z zakończeniem wykonywania pracy tymczasowej są uzależnione od rodzaju umowy, na podstawie której praca tymczasowa jest wykonywana.
Ważne! Jeżeli jesteś pracodawcą użytkownikiem, to niezależnie od rodzaju umowy zawieranej przez agencję pracy tymczasowej z pracownikiem tymczasowym możesz zrezygnować z wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego przed upływem okresu wykonywania pracy tymczasowej ustalonego z agencją pracy tymczasowej. W takim przypadku musisz zawiadomić agencję pracy tymczasowej na piśmie o przewidywanym terminie zakończenia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, w miarę możliwości z wyprzedzeniem uwzględniającym okres wypowiedzenia wskazany w umowie pomiędzy stronami.
Umowa o pracę
Zasadniczo umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika, ustalonego między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym.
Możliwe jest również wypowiedzenie umowy przez każdą ze stron pod warunkiem, że przewidziano taką możliwość w treści umowy o pracę zawartej pomiędzy agencją zatrudnienia a pracownikiem tymczasowym. W przypadku, gdy umowa o pracę tymczasową zawiera prawo do jej wypowiedzenia, długość okresu wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni
- 1 tydzień, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.
Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym jest możliwe także na mocy wypowiedzenia za porozumieniem stron lub bez wypowiedzenia.
Przeczytaj, jak pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem.
Jeśli działasz jako agencja pracy tymczasowej, to w związku z ustaniem stosunku pracy z pracownikiem tymczasowym musisz:
- wydać pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy dotyczące łącznego zakończonego okresu zatrudnienia na podstawie umów o pracę w twojej agencji, zawartych w okresie nie dłuższym niż 12 kolejnych miesięcy. Zasadniczo świadectwo pracy powinieneś wydać w dniu upływu każdego 12 miesięcznego okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w twojej agencji. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 12 kolejnych miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy powinieneś wydać w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę. W szczególnych przypadkach, jeżeli wydanie świadectwa pracy w terminach określonych powyżej nie jest możliwe, musisz wydać świadectwo pracy nie później niż w terminie kolejnych 7 dni
- wypłacić pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień urlopu wypoczynkowego przyjmuje się, że dla pracownika tymczasowego zatrudnionego:
- w pełnym wymiarze czasu pracy – 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom
- w niepełnym wymiarze czasu pracy – 1 dzień urlopu odpowiada liczbie godzin ustalonej proporcjonalnie do tego wymiaru czasu pracy, biorąc za podstawę 8 godzin, przy czym niepełne godziny urlopu zaokrągla się w górę do pełnych godzin.
Żeby ustalić ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, trzeba:
- dodać kwoty wypłaconych wynagrodzeń w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu wypłaca się ekwiwalent pieniężny, przypadających w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu
- podzielić otrzymany wynik przez liczbę godzin, w czasie których pracownik tymczasowy wykonywał pracę w okresie, o którym mowa powyżej
- pomnożyć tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, za którą jest wypłacany ekwiwalent.
Umowa cywilnoprawna
Zasady i tryb rozwiązywania umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym strony mogą swobodnie określić w tej umowie.
Jednak jeśli działasz jako agencja pracy tymczasowej, masz obowiązek wydania pracownikowi tymczasowemu, który wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy cywilnoprawnej, zaświadczenia potwierdzającego okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika.
Zaświadczenie powinieneś wydać w dniu zakończenia wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego. W szczególnych przypadkach, jeżeli wydanie świadectwa pracy w terminach określonych powyżej nie jest możliwe, możesz je wydać nie później niż w terminie kolejnych 7 dni.
Sankcje za naruszanie przepisów
W sprawach o wykroczenia pracodawcy użytkownika lub agencji pracy tymczasowej orzeka się na podstawie wniosku pochodzącego od inspektora pracy w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Odpowiedzialność pracodawcy użytkownika
Pracodawca użytkownik lub osoba działająca w jego imieniu podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł, jeżeli:
- nie zapewnia pracownikowi tymczasowemu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy tymczasowej lub nie wyposaża stanowiska pracy pracownika tymczasowego w maszyny i inne urządzenia techniczne, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności
- nie wypełnia uzgodnionych na piśmie z agencją pracy tymczasowej obowiązków pracodawcy, w tym:
- nie dostarcza pracownikowi tymczasowemu odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej
- nie zapewnia pracownikowi tymczasowemu napojów i posiłków profilaktycznych
- nie zapewnia przeszkolenia pracownika tymczasowego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz szkolenia okresowego
- nie zapewnia ustalenia w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, któremu uległ pracownik tymczasowy
- nie informuje pracownika tymczasowego o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz zasadach ochrony przed zagrożeniami
- nie wypełnia innych obowiązków uzgodnionych z agencją pracy tymczasowej, związanych z wykonywaniem pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego.
Pracodawca użytkownik lub osoba działająca w jego imieniu popełnia również wykroczenie – zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30000 zł – jeśli korzysta z pracy pracownika tymczasowego, powierzając mu wykonywanie pracy:
- szczególnie niebezpiecznej
- na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika w okresie uczestniczenia tego pracownika w strajku
- tego samego rodzaju co praca wykonywana przez pracownika pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, jeżeli taka praca miałaby być wykonywana w jakiejkolwiek jednostce organizacyjnej pracodawcy użytkownika położonej w gminie, na terenie której znajduje się lub znajdowała się jednostka organizacyjna, w której był zatrudniony zwolniony pracownik
- wymagającej uzbrojenia pracownika ochrony w broń palną bojową lub przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, których posiadanie wymaga uzyskania pozwolenia.
Praca szczególnie niebezpieczna – głównym źródłem regulacji tego rodzaju prac jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zgodnie z którym prace szczególnie niebezpieczne to prace, przy których wykonywaniu występuje zwiększone zagrożenie, lub prace, które są wykonywane w utrudnionych warunkach. Do powyższych prac zalicza się: roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części, prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych, prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych, prace na wysokości oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także prace, które pracodawca użytkownik uzna za szczególnie niebezpieczne – na pracodawcy użytkowniku spoczywa obowiązek ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy. |
Pracodawca użytkownik lub osoba działająca w jego imieniu popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł, jeśli:
- korzysta z pracy tymczasowej tego samego pracownika tymczasowego przez okres przekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy
- korzysta z pracy tymczasowej przez okres przekraczający 36 miesięcy, jeżeli pracownik tymczasowy wykonuje w sposób ciągły pracę tymczasową obejmującą zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez tego pracodawcę użytkownika
- nie prowadzi ewidencji czasu pracy pracownika tymczasowego w zakresie i na zasadach obowiązujących w stosunku do pracowników
- uniemożliwia pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego.
Odpowiedzialność agencji pracy tymczasowej
Agencja pracy tymczasowej lub osoba działająca w jej imieniu popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł, jeżeli kieruje pracownika tymczasowego do wykonywania pracy:
- szczególnie niebezpiecznej
- na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika w okresie uczestniczenia tego pracownika w strajku
- tego samego rodzaju co praca wykonywana przez pracownika pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, jeżeli taka praca miałaby być wykonywana w jakiejkolwiek jednostce organizacyjnej pracodawcy użytkownika położonej w gminie, na terenie której znajduje się lub znajdowała się jednostka organizacyjna, w której był zatrudniony zwolniony pracownik
- wymagającej uzbrojenia pracownika ochrony w broń palną bojową lub przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, których posiadanie wymaga uzyskania pozwolenia
- tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres przekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy
- tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres przekraczający 36 miesięcy, jeżeli pracownik tymczasowy wykonuje w sposób ciągły pracę tymczasową obejmującą zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez danego pracodawcę użytkownika.
Praca szczególnie niebezpieczna – głównym źródłem regulacji tego rodzaju prac jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zgodnie z którym prace szczególnie niebezpieczne to prace, przy których wykonywaniu występuje zwiększone zagrożenie lub prace, które są wykonywane w utrudnionych warunkach. Do powyższych prac zalicza się: roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części, prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych, prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych, prace na wysokości oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także prace, które pracodawca użytkownik uzna za szczególnie niebezpieczne – na pracodawcy użytkowniku spoczywa obowiązek ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy. |
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
- Art. 8a-8e Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
- Rozdział 6 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
źródło: gov.pl (CC BY 3.0 PL)
Umowy
cywilno-prawne
Przeczytaj, jak zatrudnić wybraną przez ciebie osobę oraz jakie są różnice pomiędzy różnymi umowami i formami współpracy. Sprawdź, czy masz pełną swobodę wyboru podstawy zatrudnienia i jakie instytucje kontrolują zawarte umowy.
- Gdzie szukać pracownika?
- Jaką formę współpracy wybrać?
- Czy można zaproponować zlecenie zamiast etatu?
- Czy można zawrzeć umowę o dzieło zamiast umowy zlecenia?
Gdzie szukać pracownika?
Pracodawcy stosują różne narzędzia rekrutacji. Jeśli szukasz pracownika, możesz skorzystać z elektronicznej Centralnej Bazy Ofert Pracy, na której publikowane są oferty pracy. Baza daje ci też dostajesz dostęp do wyszukiwarki pracowników, która podpowie ci z jakim urzędem pracy się skontaktować, żeby znaleźć osobę o interesującym cię profilu.
Możesz również:
- sprawdzić bezpośrednio w urzędzie pracy, w twoim powiecie, czy nie ma bezrobotnych, którzy mają odpowiednie kwalifikacje
- zgłosić do PUP swoją ofertę pracy
- zgłosić do PUP swoją ofertę organizacji stażu dla bezrobotnych.
Jeśli potrzebujesz pilnie zatrudnić pracownika albo planujesz zatrudnić go na krótki czas, możesz skorzystać z pośrednictwa agencji pracy tymczasowej i zatrudnić pracownika tymczasowego.
Jaką formę współpracy wybrać?
Zatrudnienie, czyli wykonywanie pracy zarobkowej, może odbywać się w ramach:
- umowy o pracę: na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony
- pracy tymczasowej
oraz, gdy rodzaj zadań lub sposób ich wykonywania to uzasadnia, na podstawie:
Zanim kogoś zatrudnisz musisz wybrać podstawę zatrudnienia właściwą dla charakteru pracy oraz sprawdzić, jakie koszty wiążą się z zatrudnieniem na umowę o pracę, a jakie są koszty umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Wybór podstawy zatrudnienia, czyli rodzaj umowy jest kluczowy bo definiuje twoje obowiązki oraz uprawnienia osoby zatrudnianej.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikiem jest wyłącznie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Potocznie jednak pojęciem „pracownika” określa się zarówno te osoby, z którymi zawierasz umowy o pracę, jak i te, z którymi współpracujesz na podstawie umów cywilnoprawnych – zlecenia czy dzieła. |
Co do zasady masz swobodę wyboru podstawy współpracy, jednak wybrana umowa musi odpowiadać charakterowi wykonywanej pracy. Przede wszystkim nie zawsze możesz zawrzeć umowę zlecenie czy umowę o dzieło, a wybór określonej umowy nie może służyć wyłącznie uniknięciu obowiązków wynikających z prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych. To oznacza, że nie możesz wybrać umowy zlecenia dlatego, że wiążą się nią niższe koszty, jeśli praca wykonywana przez twojego pracownika ma cechy charakterystyczne dla umowy o pracę.
Przykład 1 Pan Jan wykonuje pracę w zakładzie produkcyjnym. W swoim zespole ma stanowisko pracy określone przez bezpośredniego przełożonego. Pracę wykonuje osobiście, zgodnie z otrzymanym od przełożonego rozkładem czasu pracy, który wskazuje dni i godziny pracy. Przestrzega zasad porządku pracy, w tym potwierdzania obecności, zgłaszania spóźnień czy nieobecności. Otrzymuje stałe, miesięczne wynagrodzenie. Pan Jan jest zatrudniony na umowę o pracę. |
Przykład 2 Pan Zbigniew wykonuje usługi porządkowe – sprzątanie pomieszczeń. Nie ma dokładnie określonych godzin pracy, w niektóre dni zastępuje go brat. Nikt nie nadzoruje na bieżąco wykonywanej przez niego pracy i nie wydaje mu poleceń. Pan Zbigniew sam kupuje sprzęt, i materiały czyszczące. Wynagrodzenie zależy od liczby prac porządkowych wykonanych w określonym okresie. Pan Zbigniew jest zatrudniony na umowie zlecenie. |
Przykład 3 Pani Katarzyna jest tłumaczem książek, w tym popularno-naukowych. Ze względu na wyjątkowy styl, unikalne walory jej tłumaczeń oraz rzadką wiedzę ekspercką w jednej z dziedzin, zostało jej powierzone przetłumaczenie książki. Wynagrodzenie zostało ustalone w określone kwocie. Pani Katarzyna podpisała umowę o dzieło. |
Zestawienie najważniejszych różnic pomiędzy różnymi podstawami zatrudnienia:
Umowa o pracę | Umowa zlecenia | Umowa o dzieło |
umowa starannego działania – pracownik ma wykazać się starannością w wykonywaniu obowiązków | umowa starannego działania – wykonawca jest zobowiązany do starannego działania | umowa rezultatu – efektem jest konkretny, z góry określony rezultat, który odpowiada potrzebom i wymaganiom zamawiającego |
zadania polegają na wykonywaniu powtarzalnych czynności | zadania polegają na wykonywaniu powtarzalnych czynnościach lub czynności są wykonywane w sposób ciągły lub zespołowy, często według określonego z góry sposobu | nie dotyczy powtarzalnych czynności |
zawsze osobiste świadczenie pracy – brak możliwości wskazania zastępstwa | możliwe powierzenie pracy zastępcy – osobie wskazanej przez zleceniobiorcę | zobowiązanie do wykonania dzieła (powierzenie wykonania dzieła osobie trzeciej powinno być uregulowane w umowie) |
wynagrodzenie obowiązkowe – gwarancja minimalnego wynagrodzenia | wynagrodzenie co do zasady obowiązkowe – gwarancja minimalnej stawki godzinowej | brak gwarancji minimalnej stawki godzinowej |
kierownictwo pracodawcy: 1) decyduje, o miejscu i godzinach pracy 2) określa zakres zadań 3) ma prawo wydawać polecenia związane z pracą | ograniczone podporządkowanie: 1) brak wyznaczonych godzin pracy 2) brak wskazanego konkretnego miejsca pracy 3) brak szczegółowych wskazówek lub bieżących poleceń | brak kierownictwa |
składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne opłaca pracodawca i pracownik | składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne opłaca zleceniodawca, jeżeli umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. | brak obowiązku odprowadzania składek |
Czy można zaproponować zlecenie zamiast etatu?
O wyborze podstawy prawnej i formy zatrudnienia decydujesz w porozumieniu z osobą zatrudnianą, jednak ten wybór nie może służyć obejściu przepisów i musi odpowiadać faktycznym warunkom wykonywania pracy. To oznacza, że nie możesz zawrzeć umowy cywilnoprawnej, żeby uniknąć zawarcia umowy o pracę, która jest bardziej sformalizowana, gwarantuje szersze prawa pracowników i najczęściej wiąże się z wyższymi kosztami.
Kodeks pracy zakazuje zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną, o ile warunki wykonywania pracy są charakterystyczne dla stosunku pracy i obejmują:
- zobowiązanie do osobistego świadczenia pracy (nie ma możliwości wskazania zastępstwa)
- określenie miejsca i godzin wykonywania pracy
- kierowanie procesem pracy, w tym gwarantują pracodawcy prawo do wydawania poleceń co do sposobu realizacji zadań, określania zakresu obowiązków i możliwość powierzania dodatkowej pracy w przypadku wystąpienia szczególnych potrzeb
- wypłacanie wynagrodzenia w zamian za pracę.
To, czy wybrany rodzaj umowy jest zgodny z przepisami może ocenić Państwowa Inspekcja Pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy jest organem sprawującym nadzór i kontrolę przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów dotyczących stosunku pracy. Co ważne, inspektorzy pracy mają prawo wytaczać powództwa, za zgodą zainteresowanych osób, o ustalenie istnienia stosunku pracy.
Przykład Pan Andrzej został zatrudniony na podstawie umowy zlecenia do pracy przy produkcji sprzętu elektronicznego. Wynagrodzenie ustalono w stawce godzinowej. Wyznaczono stały grafik pracy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, zawsze w tej samej lokalizacji. Pan Andrzej pracował w wyodrębnionej komórce organizacyjnej i podlegał menadżerowi, który na bieżąco monitorował wykonywanie pracy i wydawał mu polecenia. Pan Robert musiał potwierdzać swoją obecność, informować m.in.: o spóźnieniu, nieobecności i miał prawo do odpłatnych dni wolnych. Kontrola PIP stwierdziła, że w przypadku pana Roberta przeważają cechy stosunku pracy i wystąpiła do przedsiębiorcy z wnioskiem o przekwalifikowanie umowy zlecenia w umowę o pracę. |
Przeczytaj więcej o różnicach pomiędzy umowami o pracę a umowami cywilnoprawnymi.
Czy można zawrzeć umowę o dzieło zamiast umowy zlecenia?
Umowa o dzieło może zostać uznana za najbardziej ,,atrakcyjną”, ponieważ w jej przypadku nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne.
Decydujące znaczenie ma tu jednak przedmiot umowy o dzieło, którym jest zobowiązanie do wykonania dzieła, czyli osiągnięcia określonego, indywidualnego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej.
Tym samym, jeżeli chcesz podpisać taką umowę, musisz sprawdzić czy przedmiot umowy pasuje do pojęcia dzieła. Jeżeli w czasie kontroli organ uprawniony, tj. ZUS, uzna, że konkretna umowa nie spełnia warunków do uznania za umowę o dzieło nałoży obowiązek uzupełnienia należności z tytułu składek.
Pamiętaj! Należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. Termin ich zapłaty to:
- do 10 dnia następnego miesiąca – dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie
- do 15 dnia następnego miesiąca – dla pracodawcy czy zleceniodawcy.
Przykład Pani Karolina nawiązała współpracę na podstawie umowy o dzieło w lipcu 2017 roku. Jej przedmiotem jest odbieranie telefonów od klientów zainteresowanych współpracą. Pani Karolina może wykonywać swoje zadania w wybranym przez siebie miejscu, na swoim sprzęcie. Jej umowa została zakwestionowana podczas kontroli prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2020 roku. i uznana za umowę zlecenia dla celów ubezpieczeń społecznych, ponieważ odbieranie telefonów i prowadzenie rozmów z klientami nie stanowi wytworzenia dzieła o indywidulanym charakterze. Zdaniem ZUS pani Karolina podlega zatem obowiązkowym ubezpieczeniom Ponieważ nie upłynął 5 letni okres przedawnienia składki będą musiały zostać opłacone od początku trwania umowy. |
Podstawa prawna
- Art. 22 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
- Art. 3531, 627 – 646, 734-751 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
- Art. 10 ust. 1 pkt 11 Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy.
- Art. 83 ust. 1 pkt 1 i 3 Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
źródło: gov.pl (CC BY 3.0 PL)
Polywork.com – proste narzędzie do konwersji profilu na LinkedIn w osobistą witrynę internetową
Czym Jest Polywork.com? Polywork.com to platforma internetowa, która umożliwia użytkownikom stworzenie profesjonalnej strony osobistej w zaledwie kilka kliknięć. Dzięki integracji…
Gigant kolejowy zwalnia ok. 1300 osób na Śląsku. Firma z Bytomia — STABILO sp. z o.o. chce ich zatrudnić.
W obliczu fali zwolnień u Państwowego operatora kolejowych przewozów towarowych, które dotkną około 1300 osób w województwie śląskim, pojawiała się…
W branży transportowej brakuje pracowników. Potrzebni są nie tylko kierowcy ciężarówek, ale także motorniczy, piloci, spedytorzy i koordynatorzy dostaw
Niedobór pracowników występuje zarówno w transporcie samochodowym, jak i kolejowym czy lotniczym. – Każdy z tych sektorów boryka się z deficytem osób o określonych kompetencjach. Ponad…